Træning
Træningstilbud

Antal træninger

Begyndere tilbydes som udgangspunkt én ugentlig træning - typisk lørdag. Når spillernes basale tekniske færdigheder er på plads, vil lørdagstræningen kunne suppleres med en hverdagstræning.  

Alle let-øvede og øvede spillere tilbydes to ugentlige træninger. 

Derudover er der for vores højst rangerede spillere og yngste talenter tilbud om specialtræning om torsdagen.

For alle ungdomsspillere er der i tillæg til holdtræningerne mulighed for frit spil lørdag kl. 13.00-14.00

Træningernes indhold

Vores træninger består af en blanding af teknisk- og taktisk træning, benarbejde, fysisk/motorisk træning, mental træning og leg. 

Vi har i alle træninger fokus på udvikling, badmintonglæde og trivsel. Derudover prioriterer vi sundhed og styrke højt, og vi er glade for om mandagen at kunne tilbyde skadesforebyggende træning med fysioterapeut Morten Trolle.

Sammensætning af træningsholdene

Vores træningshold sammensættes af trænerne ud fra et ønske om at stimulere alle spillere bedst muligt både spillemæssigt og socialt. 

Der lægges ved sammensætning af træningsholdene vægt på følgende kriterier: 

  • Teknisk- og taktisk niveau 
  • Træningsindsats (fremmøde og indstilling) 
  • Sociale hensyn (for den enkelte og for holdet som helhed) 
  • Alder 
  • Holdenes størrelse 
  • At alle spillere henover en uge oplever at træne både på niveau, lidt op og lidt ned. 

På baggrund af spillernes udvikling kan der henover året foretages rokeringer mellem holdene, ligesom der vil kunne tilbydes flere ugentlige træninger. 

Img_9798
Træningshold

Dag

Tidspunkt

Trænere

Målgruppe

Mandag

15.30-17.00

Rasmus og Morten

Let-øvede,

U13-U17/19

 

16.00-18.00

Rasmus og Morten

Øvede

U13-U17/19

Onsdag

15.00-16.00

Helene og Freja

Begyndere/let-øvede,

U9 og U11

 

16.00-17.00

Helene og Freja

Begyndere/let-øvede,

U13 og U15

 

17.00-18.30

Helene, Simon og Rebecca

Let-øvede

U13-U17/19

 

18.30-19.30

Helene og Simon

Øvede

U13-U17/19

 

19.30-20.30

Ungsenior

Øvede,

U15, U17/19 og senior

Torsdag

14.30-15.30

Mads, Søren og Dorrit

Specialtræning,

U11 og U13

 

15.30-17.00

Mads, Dorrit og Rasmus/Christian

Specialtræning,

U15 og U17/19

Lørdag

10.00-11.00

Simon og Rasmus/Christian

Forældre/barn,

begyndere/let-øvede, U9 og U11

 

11.00-12.00

Simon og Rasmus/Christian

Forældre/barn,

begyndere/let-øvede, U11 og U13

 

12.00-13.00

Simon og Rasmus/Christian

Begyndere/let-øvede,

U13-U17/19

 

13.00-14.00

Frit spil

Alle ungdomsspillere